"Regency House Party" Lucy Jago

"Although the Regency lasted for only nine years, from 1811 to 1820, it is an era that has left a particularly brilliant impression on the cultural life of this country. It was an age of war, hedonism, scandal and beauty, an age of magnificent opulence, dreadful poverty an political turmoil. But above all it was an age of glittering individuals, Wellington, Byron, Napoleon, Jane Austen and Beau Brummell all waltzed through it, leaving their indelible marks. And of course there was the Prince Regent himself, whose extraordinary extravagance and self-indulgence did so much to define the times."

Tak rozpoczyna się książka o eksperymencie przeprowadzonym i opłaconym przez BBC/Channel 4 w 2004. Był to program w stylu reality-show o pannach i kawalerach z arystokracji i wyższej klasy średniej poszukujących miłości w czasach Regencji. Uczestnikami byli Brytyjczycy, którzy prowadzą normalne XXi-wieczne życie, czyli mają pracę, zawód, ale są bez pary. Zaangażowane zostały także opiekunki-przyzwoitki dla panien.

Wszyscy oni ( 4 opiekunki-przyzwoitki, 5 kawalerów i 5 panien) zostali przeniesieni do początku XIX wieku, czyli pozbawiono i współczesnych ubrań, komórek, soczewki kontaktowe zastąpiono okularami, toalety zastąpiono 32 nocnikami, długopisy zastąpiły gęsie pióra itp. itd. Dodano za to wiele służby: 17 pokojówek i 12 lokajów, tak jak to było w óczesnym stylu. Całość została nakręcona w stosownie odizolowanej, choć autentycznej posiadłosci - Kentchurch Court w ciągu 9 tygodni.

To co wydarzyło się zostało nie tylko sfilmowane i oczywiście można obejrzeć na You Tube House Regency Party, ale zostało także spisane w formie książki, którą poleciła mi koleżanka. Jak tylko wypożyczyłam książkę, zaraz chciałam także obejrzec wszystkie odcinki, bo tak jak podejrzewałam, wielu rzeczy jednak nie ma w książce, bo i nie taki format ma by wszystkie najmniejsze interakcje relacjonować.

To co wynieść można z książki do dokładna informacja na temat tamtych czasów, obyczajów, technologii, jedzenia, etykiety, uprawianych sportów. Tutaj muszę zaznaczyć, że sporty mogli uprawiać jedynie panowie, choć ci wysportowani obecnie maja się jednak nijak do ówczesnych gentlemen'ów. Pomimo wszystkich powieści Jane Austen jednak trudno wyobrazić sobie jak bardzo ograniczone były młode kobiety będące pod stałą kontrolą i narażone na utratę dobrego imienia musiały mieć się na baczności a jednocześnie starac się znaleźc męża z pieniędzmi i cokolwiek miłego i uprzejmego. Ten element jest znacznie lepiej widoczny w odcinkach telewizyjnych kiedy widać bunt, zniecierpliwienie panien i ich znudzienie tak jałowym życiem. Kilka komentarzy od samych uczestników można przeczytac tutaj.

Ciekawostek z tamtej epoki jest w książce tak wiele, że aż trudno jest większość z nich wymienić, ale jednak cały eksperyment miała na celu umożliwienie tej grupie znalezienie sobie partnera co niestety nie udało się w większości, choć powstały 3 pary, o których niestety nie wiem czy przetrwały choc szukałam informacji po internecie.

Generalnie jest to książka i seria telewizyjna, którą powinny przeczytać i obejrzeć wszyscy miłośnicy Jane Austen.

Zdjęcie uczestników w strojach z epoki.

Dla zainteresowany strona na Wiki

1 comment: